Biden, G20 Liderler Zirvesi’ni değerlendirdi: Çin ve Rusya devlet başkanları gelmediği için hayal kırıklığı yaşadım

Biden, G20 Liderler Zirvesi’ni değerlendirdi: Çin ve Rusya devlet başkanları gelmediği için hayal kırıklığı yaşadım

İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıl
FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 21 Ekim 2021 41 Görüntüleme

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç: “(GKRY’nin sondaj planları) Kıbrıs Türklerinin de haklarını korumak için buna mukabele edeceğiz”

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Türkiye’de yargı süreci devam eden Osman Kavala ile ilgili açıklama yapan 10 ülkenin büyükelçisinin Bakanlığa çağrılmasına ilişkin, “Türkiye devletine bir ültimatom verilmesi kesinlikle kabul edilemez.” dedi.

Bilgiç, Bakanlıkta basını bilgilendirme toplantısı düzenledi, gazetecilerin dış politika gündemine ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye’de yargı süreci devam eden Osman Kavala ile ilgili ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin açıklamasına verilen tepkiyi işaret eden Bilgiç, “Hiçbir makam, organ, merci veya kişi tarafından yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemeler ve hakimlere emir ve talimat verilemez.” ifadesini kullandı.

Bilgiç, bunun hukukun en önemli kurallarından biri olduğunu ve yargıya ilişkin konularda tavsiye ve telkinde bulunulamayacağını vurgulayarak “Türkiye’de halen devam etmekte olan bir yargı süreci var. Yargıya müdahale edilmemesi gerektiğini bu ülkelerin kendileri çok da iyi biliyor. Bu gibi konular Avrupa Konseyi’nde Strazburg’da tartışılıyor. Ama bu şekilde Türkiye devletine bir ültimatom verilmesi kesinlikle kabul edilemez. Bunu siyasileştirmeye çalışıyorlar.” diye konuştu.

Türkiye’nin, bunun kabul edilemez olduğunu büyükelçilere de ilettiğini anlatan Bilgiç şöyle devam etti:

“Bu, hiçbir diplomatik teamüle de zaten uymuyor. Büyükelçiliklerin görevleri ve yükümlülükleri bulundukları ülkelerin içişlerine karışmamak. Bunlar uluslararası sözleşmelerle kayıt altına alınmış durumda. Biz bunları dün çağırdığımız bu ülkelerin temsilcilerine ilettik. Açıklamayı hadsiz bulduğumuzu, kabul etmediğimizi söyledik. Bu ülkelerin şunu anlaması lazım. İşleyen bir yargı sürecine müdahale edilmesi hiçbir şekilde kabul edilemez. Biz de bunu dün çağırdığımız büyükelçilere bildirdik.”

“ABD’li yetkililerle önümüzdeki dönemde yetkililerle temasımız sürecek”

Türkiye’nin ABD ile ilişkilerini de değerlendiren Bilgiç, “Türkiye Cumhuriyeti olarak biz her ülkeyle iyi ilişkiler tesis etmek istiyoruz. ABD tabii bizim müttefikimiz. NATO’da beraberiz. Müşterek çıkar ve benzer hedeflere sahibiz, özellikle Suriye, Ukrayna, Libya, Afganistan ve Afrika gibi konularda zaten benzer çıkarlarımız var, müşterek hedeflerimiz var.” dedi.

Bilgiç, Kovid-19 sonrası dünya ekonomisine ilişkin benzer görüşler olduğunu, ABD’li yetkililerle temas ettiklerini belirterek “ABD ile ilişkilerimizin mükemmel olduğunu söylemek zor. Özellikle PKK, YPG, FETÖ’ye destek, tek taraflı yaptırımlar gibi konularda bir dizi tutum nedeniyle ABD ile ilişkilerimizde bazı sorunlar var. Bizim temel beklentimiz ilişkilerimizi etkin yönetelim, bir yandan sorunlarımızı çözelim. ABD’den özellikle kendilerine sıklıkla dile getirdiğimiz konularda benzer pozitif bir karışık bekliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip Erdoğan) da bunları açıkça ortaya koyuyor. ABD’li yetkililerle önümüzdeki dönemde temasımız sürecek.”

“Ya programa geri döneceğiz ya bize vadedilen uçakları alacağız ya da paramızı iade edecekler”

Bilgiç, ABD’den F-35 için yapılan ödeme karşılığında F-16 tedariği konusuna ilişkin ise “F-16 filomuzun iyileştirilmesine yönelik çalışmalar, modernizasyon faaliyetleri ihtiyaca binaen yılladır yapılmakta, yapılıyor.” dedi. Bilgiç, “F-35 programından ayrılmamız sadece bizim değil NATO’nun caydırıcılığına darbe vuran bir adım.” diye konuştu.

Türkiye’nin F-35 programının kurucu ortaklarından biri olduğunu belirten Bilgiç, “Biz program boyunca yükümlülüklerimizi yerine getirdik. Bu çerçevede de F-35 projesi çerçevesinde de ABD’ye yaklaşık 1,4 milyarlık bir ödeme yaptık. Bizim için aslında seçenekler basit: ya programa geri döneceğiz ya bize vadedilen uçakları alacağız ya da paramızı iade edecekler. Bu çerçevede F-35 için ödediğimiz meblağın F-16 filomuzu modernleştirilmesi için kullanılması bir seçenek olarak gündemde. Bu konuyu tabii ABD’lilerle tartışıyoruz. Bunun sonucuna göre de tabii ki hareket edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye gerekli adımları kararlı şekilde atacaktır”

Bilgiç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın YPG/PKK saldırıları nedeniyle Suriye’de olası operasyona yönelik açıklamasına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Cumhurbaşkanımız çok açık bir şekilde ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğini tehdit edecek herhangi bir tehdit nereden gelirse gelsin Türkiye Cumhuriyeti’nin tepkisiyle karşılaşacaktır. Türkiye gerekli adımları kararlı şekilde alacaktır. Bu Suriye için de geçerli. Ne zaman şartlar uygun olursa, olgunlaşırsa gerekli operasyonu, harekatı yapar.”

Suriye’de rejim güçlerinin İdlib’e yaptığı saldırı sonucu çok sayıda sivilin ölmesine ilişkin de Bilgiç, şunları söyledi:

“Rejimin İdlib’in Eriha ilçesine yönelik topçu saldırıları neticesinde aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiğini biz üzüntüyle öğrendik. Çok sayıda da yaralı olduğunu biliyoruz. Ağustos ayı başından bu yana yaşanan saldırılarda da 50 civarında sivil hayatını kaybetti. Cenevre’de 6’ncı turu devam eden Anayasa Komitesi toplantıları sırasında sivillerin bu şekilde doğrudan hedef alan saldırıları rejimin askeri çözüme yönelik tavrını hala maalesef koruduğunu gösteriyor. Tabii bizim temel hedefimiz İdlib’de kalıcı istikrarın sağlanması ve temel beklentimiz de kalıcı istikrarını önündeki bu saldırıların bir an evvel son bulması. Tabiatıyla siyasi çözümü önceliyoruz. Siyasi çözüm çerçevesinde önemli somut adımların atılmasını bekliyoruz. Bu çerçevede rejim destekçileri Rusya ve İran’a gerekli mesajları vermekteyiz.”

“Tahriklere hem sahada hem masada yanıtlarını veriyoruz”

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile Yunanistan’ın yeni bir NAVTEX ile KKTC’nin yetki alanlarında araştırma faaliyeti yapmaya hazırlandığı yönündeki haberler i de değerlendiren Bilgiç, “Hem Yunanistan hem GKRY Doğu Akdeniz’de gerginliği artıracak adımlar atıyor. Akdeniz’de kıta sahanlığımız araştırma gemileri gönderme çabaları devam ediyor. Biz bu tahriklere hem sahada hem masada yanıtlarını veriyoruz. Haklarımızın ihlaline de asla müsaade etmiyoruz.” diye konuştu.

Bilgiç, Rum kesiminin kasım ayında yeni bir sondaja başlayacağını duyurduğunu hatırlatarak şöyle devam etti:

“Bu gerçekleşirse tabii biz de Kıbrıs Türklerinin de haklarını korumak için buna mukabele edeceğiz. Bunu açıkça buradan ifade ediyorum. Türkiye olarak bu tür meydan okumalara gerekli cevapları vermeye devam edeceğiz. Öte yandan Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon rezervlerinin daha hakça paylaşımı için Sayın Cumhurbaşkanımızın önerdiği Doğu Akdeniz Konferansı yapılabildiği takdirde bölge ülkeleri arasındaki iş birliği zemini bulunabilir, kaynaklar da hakça paylaşılabilir. Egemen bir devlet olarak Türkiye yeri geldiğinde alabilir. Bu haklarımız her zaman mevcut. Türkiye yeri geldiğinde kullanabilir.”

Katalonya özerk yönetim parlamentosunun kararı

Bilgiç, Katalonya özerk yönetim parlamentosunun YPG/PKK’nın Suriye’de ilan ettiği sözde özerk yönetimi tanımasına ilişkin ise “Bizim muhatabımız İspanya devleti ve Madrid. İspanya’nın tutumu bizim için değerli. Yani afaki olarak bir kıyaslama yapacak olursak Türkiye’deki bir belediyenin Mayorka Adası’nı tanıması bir sonuç çıkartıyor. Uluslararası hukukta aslolan devlettir. Bu konuya ilişkin İspanya nezdinde daha önce girişimlerimiz olmuştu, tekrar İspanya devleti nezdinde girişimlerde bulunacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Hollanda’da belediyelerin şirketleri kullanarak camileri izlediğine yönelik haberler e ilişkin ise Bilgiç, “Belediyelerin özel şirketler aracılığıyla camilerde gizlice yürüttüğü soruşturma faaliyetlerinden endişe duyuyoruz. Buna zaten Hollanda’daki STK’lar buna bir yanıt verdiler, rahatsızlıklarını bir açıklamayla dile getirdiler. Sonuç olarak camilere yönelik şüpheci tutumlar İslam düşmanlığını körüklüyor, İslamofobi’yi artırıyor. Ayrıca Müslüman ve Türk toplumu nezdinde Hollanda makamlarına yönelik güveni de zedeliyor. Bu gibi adımlardan kaçınılması gerektiğini ve daha dikkatli davranılması gerektiğini düşünüyorum.”

Çavuşoğlu ve bazı mevkidaşlarının Kabil’e olası ziyareti

Çavuşoğlu’nun Kabil’i ziyareti konusunda Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi’nin Türkiye ziyaretinde iki taraf arasında görüş alışverişinde bulunulduğunu kaydeden Bilgiç, “(Ziyarete) Kimlerin katılacağına dair lojistik düzenlemeler halen devam ediyor. Onun için kesin tarih olarak şu gün şu saat diye söylemek zor ama düzenlemelerin devam ettiğini söyleyebilirim.” dedi.

AB Komisyonu’nun Türkiye raporu

AB Komisyonunun Türkiye Raporuna ilişkin ise Bilgiç, “AB Genişleme Strateji Belgesi ülkeler raporunda zaten çok çifte standartla yazılmış bir rapor. Rapor için tepkimizi dün geniş şekilde ortaya koyduk. AB Başkanlığı da zaten raporun tüm maddelerine ilişkin Türkiye’nin görüşlerini kayda geçirdi. Bizim açımızdan AB’nin ne söylediği çok önemli değil. Çünkü rapor baştan aşağı çifte standartla yazılmış ve pek çok iddia var. Biz bunların hiçbirisini kabul etmiyoruz.” diye konuştu.

Ülkemizin Mısırla ilişkilerini geliştirmesi ve normalleştirmesi her iki ülkenin halkının yararına

Bilgiç, Mısır’a ilişkin son durumu ve Türkiye’nin Etiyopya’ya SİHA sattığı ve Mısır’ın bundan rahatsızlık duyduğu iddialarına ilişkin ise şunları kaydetti:

“Biz Mısır’la hem ikili hem bölgesel meselelerde karşılıklı yarar ve saygı temelinde ilişkileri yürütmek istiyoruz. Ülkemizin Mısır’la ilişkilerini geliştirmesini ve normalleştirmesini her iki ülkenin halkının yararına hem de bölge açısından önem taşıdığını düşünüyoruz. İkili bölgesel bu toplantılarda (ikili istişare toplantıları) ele alındı. Pek çok alanda Mısır’la iş birliği imkanı olduğunu biliyoruz. İlişkilerin geliştirilmesine ilişkin Mısır tarafıyla görüşmelere devam edeceğiz.

Mısır’ın bizim Etiyopya’ya SİHA satmamız nedeniyle rahatsız olduğuna ilişkin yorumlar uluslararası basında çıkabilir. Bize konuya ilişkin gelmiş resmi bir şey yok. Zaten Türkiye ve Etiyopya egemen bir devlet. Etiyopya da istediği yerden bu droneleri satın alabilir.”

Bilgiç, Rusya’nın NATO ile ilişkilerinin durdurmasına ilişkin Türkiye’nin tutumunun nasıl olacağına ilişkin bir soru üzerine de “Temel hedefimiz NATO ile Rusya arasındaki diyalog kanallarının açık tutulmasıdır. Bu bizim temel önceliğimiz. Biz hem Rusya’ya verdiğimiz mesajlarda hem NATO-Rusya Komitesi dahil olmak üzere mevcut diyalog araçlarının kullanılması gerektiğini hem NATO’daki müttefiklerimize hem de Ruslara iletiyoruz.” dedi.

Haberler.com

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

bahçe dekorasyonu evde ek gelir eskişehir haber sondakika haberleri magazin haberleri seo sorgulama site analiz seo analiz google sıra bulucu backlink sorgulama sunucu tarama çekiliş çekiliş sitesi Who is html kod şifreleme seo hacklink hacklink satış hacklink panel youtube video indir instagram video indir facebook video indir wso shell php shell hacklink hacklink panel hızlı seo hacklink seo nedir wso shell
tatlı tarifipasta tarifialexa sorguspam skoru sorgulamayemek tarifi alyemek tarifiyemek tariflerispam skoru öğrenalexa sorgulamahacklink satışbacklinkseo araclarısite analizseo analizbacklink albacklink satışhacklinkçorlu escortçerkezköy escortsivas escorterzurum escorthatay escortizmir escortmanisa escorturfa escortsakarya escortbalikesir escorttekirdag escorttrabzon escortsamsun escortordu escortmugla escortmersin escortmaras escortmalatya escortkocaeli escortkayseri escortmardin escortkonya escortaydin escortbursa escorteskisehir escortdenizli escortdiyarbakir escortantep escortankara escortadana escortvan escortmersin escortantalya escortdenizli escortankara escortcialis fiyatcialis fiyatlarıcialis 20 mgviagra fiyatıcialis 100 mgviagra kremcialis 5 mgviagra fiyatviagra 100 mgcialis satışcialiscialis sipariştuzla escortkocaeli escorthaber 24haber24sisli bayan escortbacklink satışmakale programımeme küçültmebacklink altepeören escortbesiktaş escortizmir escorthacklink satışsisli escortbase64 encodewho isphp encodec99 shellc99 shellbacklink sorgulamahacklink panelbacklink satışhacklinkhacklink satışhacklink seogoogle sıra buluculitespeed bypass shellphp shellmozrankwebroot shellbypass shelllitespeed bypass shelllogsuz shell indirc99 shellGameloopworld newsr57 shellseo analysisindoxploit shellc99 shellwso shellkadına özeltatto girlsinstagram takipçi hilesikadın newswso shelloyun indirhtml kod şifrelemeseo newssite hız testibacklink salespubg hile alinstagram takipçi hilesisite analysisgoogle newsserver scanseo analysissite speed testhacklink panelsunucu taramawordpress themesçekiliş sitesiizmir escorteskişehir escortşirinevler escortataşehir escortbahçeşehir escortistanbul escortkurtköy escorttaksim escortbeylikdüzü escortbursa escortdenizli escortavcılar escortgorukle escortbursa escort bayanadana escortcanlı bahisadana eskortbedava bonusdeneme bonusu30 tl bonus veren bahis sitelerihoşgeldin bonusuhoşgeldin bonusu veren bahis siteleribahis siteleribahiskaçak iddaacanlı bahisTürkçe Bahis Şirketlerikayseri escorteryaman escortbedava bonusdeneme bonusubursa escortankara escortgaziantep escorteskişehir escortinstagram takipci hilesismm panelsinstagram takipci satın alinstagram takipci hilesiinstagram takipci hilesiinstagram free followersinstagram beğeni hilesismm panelinstagram takipci hilesiinstagram followers freeinstagram Followersinstagram free followersinstagram free likesinstagram unfollow freeinstagram takipci hilesiAnkara rus escortAnkara escort kızlarEscort eryamanankara escort bayanankara escortÇankaya escort bayanKeçiören escort bayanEtlik escort bayanEscort sincanEtlik escortantalya escortKeçiören Escortescort ankaraEryaman escort bayanankara escort bayanSincan escortKızılay escort bayanEryaman escortescort ankaraankara escort bayanKızılay escortÇankaya escortankara escortSincan escort bayanEscort antalyaankara escortantalya escortankara escortescort ankaraEscort antalyaEscort ankaraantalya escort bayanankara escort bayanantalya escort bayanankara escortankara escort bayanEscort ankaracialis fiyatıbeylikdüzü escortbeylikdüzü escortsamsun escortmalatya escortantalya escortkonya escortyozgat escortbeylikdüzü escortkayseri escortbodrum escortafyon escortalanya escorteskişehir escortbursa escortmanisa escortbursa escortsakarya escortkonya escortnevşehir escorttekirdağ escortbursa escortdiyarbakır escortsinop escortkıbrıs escortısparta escortgümüşhane escortadana escortbursa escortelazığ escortniğde escortkayseri escortgaziantep escortzonguldak escortordu escortşanlıurfa escortsamsun escortzonguldak escortmersin escortvan escorttrabzon escortantalya escortkütahya escorthatay escortedirne escortgiresun escortsivas escortniğde escortkıbrıs escortyalova escortmalatya escorterzurum escortgaziantep escortdiyarbakır escorttekirdağ escortrize escortkastamonu escorthatay escorterzincan escortadana escortşanlıurfa escortmanisa escortvan escorttrabzon escorterzurum escortartvin escortçeşme escortbodrum escortordu escortmardin escortçanakkale escortmarmaris escortdidim escortkastamonu escortelazığ escortbolu escortafyon escortkuşadası escortrize escortalanya escortgiresun escortbolu escortkütahya escortsinop escortsakarya escorteskişehir escortkars escortedirne escortuşak escortmardin escortısparta escortsivas escortyozgat escortyalova escortnevşehir escorterzincan escortartvin escortsakarya escortkayseri escortantalya escortistanbul escortbursa escortağrı escortadıyamanescortamasya escortafyon escortaydın escortadana escortbartın escortardahan escortaksaray escortbalıkesir escortartvin escortbatman escortbayburt escortçanakkale escortbolu escortbingöl escortburdur escortbilecik escortbitlis escortçankırı escortçorum escortdenizli escorterzincan escortgiresun escortdüzce escorterzurum escortedirne escortelazığ escortdiyarbakır escortgümüşhane escortısparta escortkırklareli escortkastamonu escortkocaeli escortkırşehir escortkilis escorthatay escortkonya escortmaraş escortığdır escortkırıkkale escortkarabük escortkars escortmalatya escortkütahya escortnevşehir escortmuğla escortniğde escortmuş escortmardin escortmanisa escortordu escortrize escortsinop escorturfa escorttekirdağ escortsamsun escortsiirt escortsivas escortosmaniye escortşırnak escorttokat escorttrabzon escortyalova escortyozgat escortkıbrıs escortzonguldak escortuşak escortzeytinburnu escortküçükçekmece escortpendik escorttunceli escortesenyurt escortbeşiktaş escortümraniye escortsarıyer escortüsküdar escortbeyoğlu escorttuzla escortbağcılar escortfatih escortbeykoz escortesenler escortarnavutköy escortsancaktepe escortmecidiyeköy escorterotik film izleetiler escortgaziosmanpaşa escortortaköy escortşişli escortkartal escortbaşakşehir escortkağıthane escorteyüp escortbahçelievler escortlevent escorthalkalı escortbebek escortkadıköy escortçekmeköy escortbayrampaşa escortnişantaşı escortkozyatağı escortbakırköy escortbüyükçekmece escortataköy escortiçerenköy escortbostancı escortankara escortamasya escorterenköy escortadıyaman escortadana escortafyon escortaksaray escortağrı escortseosunucu taramaTanıtım Yazısıseo sorgulaseo sorgulamaankara rus escortşişli escortbeylikdüzü escortbahçeşehir escortetiler escortavcılar escortmecidiyeköy escorttaksim escortesenyurt escortkonuşanlar izleyenimahalle escortulus escorttunalı escorttandoğan escortsıhhıye escortsincan escortofise gelen escortmamak escortotele gelen escortmaltepe escortmamak escortkeçiören escortgölbaşı escortgaziosmanpaşa escorteve gelen escortetlik escortetimesgut escorteryaman escortemek escortdikmen escortelvankent escortdemetevler escortçukurambar escortcebeci escortçankaya escortbüyükesat escortbeşevler escortbatıkent escortbalgat escortbahçelievler escortankara türbanlı escortankara rus escortankara escortakyurt escortankara escortaltindağ escortkızılay escortayas escortbala escortbahçelievler escortbalgat escortbatıkent escortbeypazarı escortankara escortZonguldak escortantalya escortardahan escortaydın escortbalıkesir escortartvin escortbartın escortburdur escortbatman escortbingöl escortbitlis escortbilecik escortbolu escortbayburt escortçanakkale escortedirne escortçankırı escortdiyarbakir escortçorum escortdüzce escortelazığ escorterzincan escorterzurum escortgiresun escortantep escortgümüşhane escorthakkari escortkarabük escortığdır escorthatay escortkaraman escortkastamonu escortkırşehir escortkayseri escortkırıkkale escortkırklareli escortkilis escortkıbrıs escortkars escortkocaeli escortkütahya escortmalatya escortmersin escortmanisa escortmardin escortkonya escortmaraş escortmuş escortnevşehir escortrize escortniğde escortosmaniye escortmuğla escortordu escortsakarya escortbodrum escortsinop escortkuşadası escortçeşme escortbornova escortbuca escortsamsun escortkarşıyaka escortsiirt escortalsancak escortgöztepe escortçankaya escortkuşadası escortadana escortkonak escortadıyaman escortbeylikdüzü escortağrı escortbatman escortaydın escortantalya escortbayburt escortafyon escortbartın escortbalıkesir escortartvin escortamasya escortbilecik escortçorum escortbursa escortçankırı escortdenizli escortçanakkale escortburdur escortbingöl escortbolu escortedirne escorthatay escorterzurum escortgiresun escortdiyarbakır escortelazığ escortdüzce escorterzincan escorteskişehir escortgümüşhane escortısparta escortkarabük escortkaraman escortmaraş escortkars escortkayseri escortkastamonu escortkırklareli escortkırşehir escortkocaeli escortkırıkkale escortkonya escortkütahya escortmuğla escortmalatya escortmardin escortnevşehir escortmersin escortmuş escortmanisa escortniğde escortrize escortsakarya escortordu escortsivas escortosmaniye escorturfa escortsinop escortsamsun escortvan escortuşak escorttrabzon escorttekirdağ escorttokat escortsivas escortşırnak escorttekirdağ escorttunceli escorttrabzon escortyalova escortyozgat escortzonguldak escortkıbrıs escorttokat escortkıbrıs escortyalova escortyozgat escorttunceli escortuşak escortvan escortzonguldak escortataşehir escortkadıköy escortbostancı escortümraniye escortkartal escortmaltepe escortkurtköy escortpendik escorttuzla escortgöztepe escortkadıköy escortümraniye escortanadolu yakası escortşerifali escortbostancı escortgöztepe escortçekmeköy escortbostanci escortüsküdar escortümraniye escortacıbadem escortkadıköy escortsuadiye escortbostancı escorterenköy escortsuadiye escortgöztepe escortiçerenköy escortataşehir escortkozyatağı escortküçükyalı escortavrupa yakası escortanadolu yakası escortataşehir escortşerifali escortgöztepe escortataşehir escortbostancı escortümraniye escortkadıköy escortümraniye escortanadolu yakası escortanadolu yakası escortataşehir escortcevizli escortkadıköy escortkartal escortbostancı escortmaltepe escortkadıköy escortatalar escortanadolu yakası escortataşehir escortümraniye escortmaltepe escortanadolu yakası escortümraniye escortpendik escortmutlukent escortbostancı escortkartal escortpendik escortaydınlı escortgebze escortkurtköy escorttuzla escortyakacık escortkartal escortmaltepe escortkurtköy escortpendik escortkurtköy escortanadolu yakası escortataşehir escortkadıköy escortkadıköy escortanadolu yakası escortbostancı escortTrabzon escorttürbanlı escortbetboosafirbetgrandbettingsekabetgrandbettingyouwinvdcasinobets101xbet1xbettempobetrotabettempobetsekabettempobetelexbetcratosslottempobetpaykwikastropaysafirbetrestbetasyabahisjojobetbetistbaymavimarsbahistempobetsultanbetsafirbetjojobetgrandbettingsekabetgranbettingperabettempobettipobettempobetzeytinburnu escortkadıköy escortharamidere escortsincan escort